novinky | koncerty | media | texty | články | odkazy | kontakt

Návod na výrobu diy sítotisku

Budete potřebovat:
*Dřevěný rám (třeba ze starého obrazu)
*Fotoemulzi (já používám Dirasol 915 - dvousložková fotoemulze, která po aktivaci vydrží při skladování v lednici cca 2 měsíce. Je toho hafo, takže je fajn se domluvit s kamarádama, který taky chtěj tisknout a koupit to dohromady - stojí asi 500)
*Sítovinu (já používám 43 vláken/CM, ale dá se použít i trochu hustší)
*Průhledné fólie
*Tiskovou pastu + pigment (taky je lepší koupit kilové balení + 100g pigmentu - vyjde to cca na 200. Já jsem používal pastu Newtex Soft Clear, pigment Cromatex a fixátor Newtex catalyst, který chrání barvu proti seprání)
*Rostlinný olej
*200W žárovku
*Přístup do místa kde je absolutní tma
*Sprchu
*Připánáčky
*Stěrka (Přehnutý kus kartonu oblepený izolačkou)
*Stará lžíceJak na to:
Vezměte rám a odpovídající kus sítoviny. Teď musíte sítovinu natáhnout tak, aby byla co nejvíc natažená a co nejrovnější. Nejlepší je přibít si připínáčkama jeden roh, nejdřív natáhnout jedu stranu, pak tu protější a pak zbylé 2. Podle potřeby to pak jde ještě natáhnout dál. Se sítovinou ze sítotiskového obchodu není problém natáhnout to tak, aby nebyly hrboly.

Teďka si vemte aktivovanou emulzi a síto do nějaké temné komůrky, lžící si lehce pokydejte síto a stěrkou po něm roztahejte emulzi tak, aby byla rovnoměrně po celém jeho povrchu a aby tam nebyly žádné kapky, nebo silné vrstvy emulze. Hned jak to uděláte, tak rychle komůrku dokonale zatemněte a počkejte až síto dokonale uschne. To trvá něco okolo 2-3 hodin, ale dá se to tam nechat třeba přes celou noc. Emulzí natažené síto by v klidu mohlo podle výrobce emulze vydržet v temnu a v chladu až měsíc.

Natiskněte si svůj obrázek na průhlednou fólii a potřete ho fakt zlehoučka rostliným olejem z tiskové strany. To zaručí, že až ho připlácnete na síto, že vám na něm pěkně bude držet a nebude se kroutit.

Připravte si žárovku, aby byla tak 30-40 cm nad povrchem, na který pak položíte síto a z nějakého kartonu si udělejte malou zástěnu, aby vám žárovka svítila pěkně na síto. Až to budete mít, tak rychle přeneste síto pod žárovku, položte ho normálně rámem dolů / připínáčkama nahoru a na něj připlácněte ten váš obrázek tiskovou stranou dolů (abyste ho viděli zrcadlově). Zapněte žárovku a počkejte 50 minut. (Tahle doba se osvědčila mě na rámech maximálně do 40x40com, ale může to být i jinak, je to čistě podle zkušenosti)

Jak dojde těch 50 minut, sloupněte fólii a začněte síto zlehka sprchovat vlažnou vodou (ne moc prudce a ne moc teplou vodou!) a tam kde byl obrázek se vám emulze začně smývat. Všude jinde bude zapečená. Sprchujte to tak dlouho, dokud všechno pořádně nesleze a dokud se nesmyje i přebytečná emulze ze zapečené plochy.

Tenhle krok není nutný, ale já ho dělám: Pokud se vám na sítu smyly i nějaké tečky tam kde neměly, tak je znova zamaže emulzí, zas nechte uschnout a zas zapečte. Nebo jestli nezbyly, tak já stejně dám síto ještě na chvíli zapéct, aby se mi pak náhodou nesmývalo, ale asi to není úplně potřeba.

No a až bude síto suché, tak ho položte na kýženou plochu, těsně vedle obrázku si nakydejte trochu obarvené pasty s fixátorem a stěrkou to pořádně roztahejte po obrázku. No a to je všechno :))